Scurt Istoric

Istorie Octombrie 22, 2014

Pentru început s-a realizat o clopotniță în anul 1982 la dorința câtorva oameni inimoși și de bună credință, parohia Ciocârleşti, Protopopiatul Iaşi 3, a fost înfiinţată în anul 1997, după ce, timp de 20 de ani, a fost filia parohiilor Boroşeşti, Scânteia şi Valea Satului.

Pentru inceput s-a realizat o clopotnita in anul 1982 la dorinta catorva oameni inimosi si de buna credinta, dintre ei enumar Netca Dumitru , Netca Costache, Ciota Mihai, Vatavu Dumitru si alti enoriasi din Ciocarlesti. In 1988 au inceput lucrarile ei, iar propriu zis, Parohia Ciocârleşti, Protopopiatul Iaşi 3, a fost înfiinţată în anul 1997, după ce, timp de 20 de ani, a fost filia parohiilor Boroşeşti, Scânteia şi Valea Satului. Paraclisul „Sfântul Dimitrie“ al acestei parohii a fost sfinţit în anul 1991 de PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Ulterior s-au făcut câteva modificări care au constat în adăugarea absidelor, în extinderea lăcaşului de închinăciune şi în realizarea picturii. „De-a lungul timpului au fost făcute mai multe intervenţii. În ultimii ani s-a realizat izolaţia la exterior, care a fost acoperită cu praf de piatră, iar în perioada următoare se va schimba acoperişul. În anul 2006 a început ridicarea unei case de prăznuire, iar în anul 2008 au fost demarate lucrările la casa parohială terminata anul 2009. Lucrari realizate de preotii anteriori. Din 2013 s-au mai realizat amenajari interiare la Casa Praznicala. In prezent Biserica necesita reparatii la acoperis , practic schimbarea lui in totalitate. Mai este necesar de amenajari interioare si exterioare la Biserica anexe si curte si se doreste la finalitatea lor o resfintire.